İSTANBUL / AVRUPA YAKASI / KOMBİ SERVİSİ / 0534 210 86 80

Periyodik Kombi Bakımları Ne Zaman Yapılmalıdır?

Yılda en az bir defaya mahsus kış aylarının başlarında kombilerin, mesleki eğitim sertifikalı ekiplerce kombilerin 6 aylık periyodik bakımlarını yaptırmalısınız. Periyodik kombi  bakımı yapılan kombiler, yıl boyunca en az sorun ve yüksek performans demektir.

Periyodik Kombi  Bakımı Servisine Kimler Gelmeli?

Değerli doğal gaz tüketici dostlarımız, mümkün mertebe evinize gelen kombi servis ekiplerinin mesleki eğitimi ve beceri bilgisine ve size karşı hitap şekline dikkat edin. Öncelikle, evinize kombi servisi için gelen personelin mesleki eğitim sertifikası olup olmadığına bakınız, yok ise cihazınıza müdahale etmesine kesinlikle izin vermeyiniz. Var diyenlerin, belgesini almış olduğu kurumu arayarak kontrol ediniz.  Bir Kombi Servis personeli müşteri ile diyaloğu iyi olmalı, müşteriye karşı saygılı olmalı, dürüst olmalı. Kombi arıza tespitinde cihaz hakkında kullanıcı ile konuşmalı, sorun hakkında bilgi almalı. Kombinin arıza tespitinde, kombi kullanıcısına kombi arızası hakkında bilgi vermeli.  Bu sebeple evinize kombi bakımı ya da onarımı için gelen personelin, sertifika belgeli olmasına dikkat edin.

Peki, Kombi Bakımı Nasıl Yapılır ve Yapılmalıdır?

Periyodik kombi  bakımı için gelen personelin, öncelikle siz doğalgaz kullanıcısına, Kombi Bakımı sırasında neler yapacağı hakkında kısaca bilgilendirmesi ile başlar. Ve ardından kombinin kapağını açmadan sıcak su ve kalorifer tesisatı ısıtma testi ile kombinin çalışma verimliliğini kontrol etmelidir.

Hermetik bacalı kombilerde fanın çalışma durumunu kontrol etmeli ve temizlemelidir. Eski tip, atık gazı baca yolu ile atan kombilerin limit değerleri kontrol edilmeli. Ek parçalarda oluşan oksitler temizlenmeli v.b. Kısaca kombi bakımında cihazdaki kritik güvenlik elemanları ve diğer aksamlar dikkatle kontrolden geçirilip sorun var ise, cihaz kullanıcısı kombi arızası hakkında bilgilendirmelidir.

Kombi’nizde arıza söz konusu olduğu durumlarda kombi servis personeli müşteriye bilgilendirme yaptıktan sonra, cihaz kullanıcısının izni ile bakımı değil, öncelikle kombide ki arızayı yerinde ve söküp götürülmeden gidermelidir.

Bir Kombi Bakımında Yapılanlar!

 • Kombi cihazının sıcak su ve kalorifer yanma durumu kontrol edilir.
 • Kombi cihazının su sızdırmazlık kontrolü yapılır.
 • Kombi cihazı tozlanma kontrolü yapılır ve gerekirse temizlenir.
 • Kombi cihazının yanma odası brülörü temizlenir.
 • Kombi içerisinde ki elektrik ve elektronik bağlantıların kontrolü yapılır.
 • Kombi baca Fanı kontrol edilir ve temizlenir.
 • Genleşme Tankı Kontrol edilir ve bar basınç seviyesi ayarlanır.
 • Kombi kalorifer dönüş hattı pislik tutucu filtresi temizlenir.

Eski Tip Bacalı ve Yeni Teknoloji Yoğuşmalı Kombilerde Cihaz Farklılığından Dolayı Ek Olarak Yapılan İşlemler:

Bacalı Kombilerde

 • Baca limit sensörü kontrol edilir.
 • Bacanın çekiş durumu kontrol edilir.

Yoğuşmalı Kombilerde

 • Yoğuşma su haznesi temizliği yapılır.
 • Kalorifer gidiş hattı yönündeki çamur ayrıştırıcı filtre temizlenir.

 

evinizin heryerinde